دلایل کند شدن سرعت لپ تاپ و کامپیوتر

دلایل کند شدن سرعت لپ تاپ و کامپیوتر

سرعت لپ تاپ و کامپیوتر یکی از فاکتورهای اساسی و بسیار مهم در حین کار کردن با این سیستم است. اگر سرعت کامپیوتر و یا لپ‌تاپ پایین باشد، فرایند انجام کار با سیستم بسیار طولانی، آهسته، خسته کننده و حوصله سر بر می‌شود. این موضوع هم میتواند علت سخت افزاری داشته باشد و هم نرم افزاری. برای مثال در برخی موارد، قدیمی بودن سیستم و استهلاک قطعات لپ تاپ باعث کم شدن سرعت آن می‌گردد و در برخی موارد نیز حضور بدافزارها باعث کم شدن سرعت میشود. به هرحال پی بردن به مشکل اصلی، نیاز به بررسی صحیح دستگاه توسط کارشناسان حرفه‌ای است.

به طور کلی تجربه نشان داده، در صورتی که سیستم مورد استفاده شما قدیمی نباشد، به احتمال زیاد دلیل اصلی کندی دستگاه بخاطر وجود برخی بدافزارها است. در نتیجه توصیه میشود، پیش از هر اقدامی علت کند شدن سرعت لپ تاپ را از کارشناسان این حوزه جویا شوید و دستگاه خود را جهت بررسی های تخصصی به آنها بسپارید. از جمله دلایلی که باعث کم شدن سرعت کامپیوتر میشود عبارتند از:

  • عدم تهویه هوای صحیح دستگاه
  • وجود ویروس ها، بد افزارها و سایر نرم افزارهای خطرناک و مضر
  • پراکندگی داده ها بر روی دیسک سخت لپ تاپ
  • اجرا شدن همزمان چندین نرم افزار بلافاصله پس از روشن شدن و بالا آمدن سیستم
  • وجود آیکون های متعدد بر روی دسکتاپ
  • کم بودن حافظه یا همان رم دستگاه

عدم تهویه صحیح و تاثیر آن بر روی سرعت لپ تاپ

سیستم تهویه لپ تاپ یا همان فن، وظیفۀ خنک سازی دستگاه و متعادل نگاه داشتن دمای آن را برعهده دارد. گاهی اوقات این قطعه به دلیل آلودگی، گردو غبار، استهلاک و یا موارد دیگر، کیفیت خود را از دست داده و در ادامه کار صداهای نابهنجاری را تولید می‌کند. زمانی که از عملکرد صحیح فن کاسته می‌شود، سی پی یو دستگاه داغ شده و ممکن است آسیب های بیشتری را به آن وارد سازد.

در این حالت باید فن لپ تاپ گردگیری و تمیز شود تا عواملی که باعث جلوگیری از جریان هوا شده‌اند، از بین روند. راحتترین راه برای پاکسازی دریچه های لپ تاپ، دمیدن هوا فشرده به آن است. پارچه نمناک (و نه خیس) نیز می تواند برای این کار مناسب باشد. از این طریق دستگاه خنک شده و کند شدن سرعت کامپیوتر و یا لپ تاپ برطرف میشود.

وجود آیکون های متعدد بر روی دسکتاپ

انیمیشن ها  یا تم های صفحه دسکتاپ میتوانند بسیار زیبا باشند و فضلای جذابی را برای شما بوجود آورند. اما این تم ها باعث کند شدن سرعت لپ تاپ و یا کامپیوتر می‌شوند. ویندوز های اکس‌پی XP به دلیل آنکه جزء ویندوزهای قدیمی محسوب می‌شود، توصیه میشود از theme حالت قدیمی بدون عکس پس زمینه استفاده کنید. داشتن آیکون های کمتر روی دسکتاپ نیز به حفظ سرعت سیستم کمک می‌کند.

پراکندگی داده ها بر روی دیسک سخت لپ تاپو کامپیوتر

هنگامی که شما فایلی را بر روی دیسک سخت ذخیره می‌کنید، ویندوز حتی الامکان فایل ذخیره شده را در اولین بخش قابل دسترسی دیسک سخت (که در اصطلاح کلاستر نام دارد) قرار می‌دهد. اگر قسمت و یا فضایی از اینفایل در اولین بخش جا نشود، ادامه آن را در کلاستر بعدی ذخیره می‌کند.

در ابتدا این نحوه از فرایند ذخیره سازی فایل ها مشکلی را برای دیسک ایجاد نمی‌کند. اما به مرور زمان این فایل ها روی دیسک سخت، پراکنده شده و پس از مدتی، سیستم ناچار است زمان زیادی را صرف باز کردن یک برنامه نماید.

از جمله راه های یکپارچه سازی و رفع پراکندگی داده ها، دیفرگ کردن دیسک سخت است. با استفاده از این ابزار می‌توان فایل های دیسک را یکپارچه سازی کرده و شاهد سریع تر اجرا شدن برنامه ها بود. این کار در نهایت باعث رفع کند شدن سرعت لپ تاپ میشود.

کند شدن سرعت لپ تاپ و کامپیوتر با کم بودن حافظه

کمبود حافظه یا رم دستگاه از دیگر مواردی است که باعث کم شدن سرعت لپ تاپ و کامپیوتر میشود. به طور کلی دستگاه ها طوری برنامه ریزی شده‌اند که ابتدا ترجیح میدهند اطلاعات لازم را برای انجام پردازش از روی حافظه رم بخواند، سپس در صورت نیاز از روی هارد درایو.

در نتیجه هر چقدر که ظرفیت حافظه رم بیشتر باشد، پردازنده کمتر نیاز دارد تا برای دسترسی به اطلاعات، این فرایند را از روی هارد درایو انجام دهد. نتیجه افزایش چشمگیر سرعت کارکرد لپ تاپ خواهد بود.

اجرا شدن همزمان چندین نرم افزار

اجرا شدن همزمان چندین نرم افزار، بلافاصله پس از روشن شدن و بالا آمدن سیستم، یکی دیگر از علت های کاهش سرعت لپ تاپ است. در سیستم های ویندوز و مک، برای آنکه متوجه شویم هر نرم افزار چه توانی از پردازنده، رم، دیسک و شبکه را اشغال میکند، راهکارهای مختلفی وجود دارد. در ویندوز برای این کار می‌توانید از Task Manager استفاده کنید و در مک از Activity Monitor چنین آماری را ببینید. هر دوی این ابزارها میزان استفاده از منابع سیستم‌تان را با درصد نشان می‌دهد و این قابلیت را دارید که از داخل همین ابزارها، برنامه ها را ببندید و منابع سیستم‌تان را بازیابی کنید.

وجود ویروس ها، بد افزارها و سایر نرم افزارهای خطرناک

ویروس ها و بدافزارها از دیگر عواملی هستند که باعث کم شدن سرعت لپ تاپ میشوند. این موارد میتوانند از راه های مختلفی به دستگاه نفوذ کنند. نصب یک سیستم عامل تازه می تواند به شکل فوق العاده ای کارکرد لپ تاپ را بهبود بخشد و کند شدن سرعت لپ تاپ را برطرف نماید. نصب یک سیستم عامل تازه سبب کنار زدن ویروس ها، بد افزارها و دیگر نرم افزارهای خطرناک و مضری می‌شود که سیستم شما را کند کرده‌اند. توصیه می شود پس از نصب ویندوز و گرداننده های نرم افزاری، نصب یک آنتی ویروس مناسب و قوی را در اولیت قرار دهید.

1/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید