نکات نگهداری صحیح از لپ تاپ

نکات نگهداری صحیح از لپ تاپ

نگهداری صحیح از لپ تاپ باعث می‌شود عمر استفاده از این دستگاه طولانی‌تر شده و کیفیت عملکرد آن کاسته نشود؛ درواقع یک نتیجه کمّی و کیفی در پی خواهد داشت. لپ تاپ از جمله دستگاه های بسیار پر استفاده بشر است که بواسطه آن بسیاری از فعالیت های روزانه خود را انجام می‌دهد. به طوری که ممکن است برای انجام کار خاصی، ساعت ها از آن استفاده کند. در نتیجه نحوه نگهداری صحیح از آن بسیار مهم است.

در پی پیشرفت تکنولوژی، لپ تاپ ها نیز نسبت به گذشته بسیار پیشرفته‌تر شده‌اند. از آنجا که در ساختار این دستگاه از فناوری های خاص و تخصصی‌تر استفاده شده، باعث گشته تا نسبت به برخی مسائل حساس‌تر و تا حدودی آسیب پذیر‌تر شوند. برای مثال لپ تاپ های باریک و ظریفی که امروزه وارد بازار شده‌اند، جدا از بحث زیبایی که دارند، احتمال اینکه در هنگام حمل و نقل دچار آسیب شوند، وجود دارد.

باتوجه به کاربرد وسیع و زیادی که لپ تاپ دارد، باید به طور صحیح از آن استفاده شود و در نگهداشتن آن کوشا بود. در غیر این صورت به مرور زمان عملکرد خود را از دست داده و دیگر غیر قابل استفاده می‌شوند. این موضوع زمانی اهمیت خود را بیشتر نشان می‌دهد که شما اطلاعات مهم و با ارزشی را در لپ تاپ خود ذخیره کرده باشید و فعالیت اصلی خود را با آن به انجام برسانید.

باتوجه به آنکه پیشگیری بر درمان مقدم است، در ادامه به معرفی نکاتی می‌پردازیم که با رعایت کردن آنها، که در صورت بروز هرگونه آسیب و خطا، کمترین مشکل ممکن برای لپ تاپ شما ایجاد شود.

عدم نگهداری از لپ تاپ در شارژ طولانی مدت

کنترل مدت زمان شارژ نه تنها در لپ تاپ بلکه در تمام دستگاه الکترونیکی مانند موبایل، هدفون، ایرپاد و … بسیار مهم است. هنگامی که این دستگاه ها در مدت زمان طولانی‌تری در شارژ نگه داشته شوند، باعث آسیب رسیدن به باتری سیستم می‌شود. البته بسیاری از آداپتورها قابلیت این را دارند که پس از اتمام پروسۀ شارژ شدن سیستم، از ادامه‌ی انتقال جریان برق به لپ تاپ جلوگیری نمایند.

با اینحال توصیه می‌شود شما تمام جنبه های نگهداری از لپ تاپ برای ایمنی و حفظ عملکرد بهتر آن رعایت کنید و از شارژ طولانی مدت لپ تاپ بپرهیزید. بهتر است در آغاز روز یک بار باتری 20 درصدی لپ تاپ را به برق زده و تا انتهای همان روز از لپ تاپ شارژ شده استفاده کنید.

خاموش کردن لپ تاپ در عدم استفاده طولانی

اگر قرار است تا چند ساعتی از لپ تاپ استفاده نکنید و یا فاصله نسبتا طولانی مدتی بین فعالیتتان با لپ تاپ وجود دارد، آنرا خاموش کنید. متاسفانه بسیاری از افراد نسبت به این موضوع اهمیتی قائل نمی‌شوند. و ساعت های زیادی بعد نرم افزاری لپ تاپ را به حالت Sleep و وضعیت استندبای منتقل می‌کنند.

حالت Sleep لپ تاپ که به نام های standby و Hibernating نیز شناخته می‌شود. در این حالت رم سیستم رایانه‌ای روشن باقی مانده و سایر اجزای دستگاه به خاموشی فرو می‌روند. زمانی که از حالت Hibernating در لپ تاپ عبور می‌کنید، برنامه های باز بدون تغییر شروع به فعالیت می‌کنند. حالت استندبای اگر مدت زیادی طول بکشد، باعث مصرف بی‌رویه‌ی انرژی باتری لپ تاپ شده و حتی ممکن است کارایی رم RAM را از بین ببرد.

استفاده از کول پد

یکی از مهمترین مسائل مهم در نگهداری از لپ تاپ، خنک نگهداشتن آن است. زمانی که لپ تاپ، به مدت طولانی داغ باقی بماند، به پردازنده ها فشار وارد شده و باعث عملکرد نادرست لپ تاپ می‌شود. بهترین راهکار برای خنک نگه داشتن سیستم لپ تاپ، استفاده از کول پد است. بالا رفتن بیش از اندازه‌ی گرمای لپ تاپ در اثر انجام پردازش های بسیار سنگین و یا خرابی فن سیستم، به اختلالات جدی باتری لپ تاپ ختم می‌شود.

درواقع حتی اگر فن لپ تاپ نیز سالم باشد، باز هم نمیتواند به تنهایی دمای لپ تاپ را کم کرده و آنرا خنک کند. کول پد می‌تواند همکار فن لپ تاپ باشد و کارایی باتری و اجزای سخت افزاری مهمی چون CPU را حفظ کند.

استفاده از آنتی ویروس های فعال و اورجینال

ویروس ها و بدافزارهای مختلفی در فضای وب وجود دارند که به راحتی میتوانند به لپ تاپ شما منتقل شده و عملکرد آنرا مختل نمایند. برای جلوگیری از نفوذ این بدافزارها، استفاده از آنتی ویروس فعال و معتبر جایگاه ویژه‌ای دارد. بسیاری از ویروس های موجود در فضای اینترنت می‌توانند از لحاظ سخت افزاری نیز به هارد و اجزای مختلف رایانه ها صدمه بزنند.

آنتی ویروسی را در سیستم خود بکار گیرید که مقدار زیادی از پردازنده را اشغال نکند تا سرعت لپ تاپ افت نداشته باشد. البته دلایل کند شدن سرعت لپ تاپ و کامپیوتر تنها به آنتی ویروس سنگین ختم نمی‌شود و عوامل تاثیر گذار دیگری نیز وجود دارد.

عدم قرار دادن لیوان آب و نوشیدنی بر روی بدنۀ لپ تاپ

یکی از نکاتی که افراد در نگهداری از لپ تاپ به آن توجهی نمی‌کنند، قرار دادن لیوان و یا فنجان حاوی مایعات مختلف مانند چای، قهوه، آب، آبمیوه و … بر روی لپ تاپ است. اما اینکار بسیار اشتباه است و نباید به هیچ عنوان آنرا انجام داد. چراکه یک بی احتیاطی کوچک ممکن است باعث پیدایش مشکل آبخوردگی در لپ تاپ شده و به غیر از صدمات فیزیکی، اطلاعات موجود در هارد را از بین ببرد. متاسفانه گاهی اوقات مشکل آبخوردگی با مرگ کامل لپ تاپ همراه خواهد شد.

اگر به صورت اتفاقی لیوان حاوی آب، چایی و یا هر چیز دیگری بر روی لپ تاپ ریخت، ابتدا به سرعت سیستم را خاموش کرده و به مراکز تعمیراتی معتبر مراجعه نمایید. مرکز سرویس کامپیوتر تهران با استفاده از تجهیزات فنی پیشرفته کلیه ی اختلالات مرتبط با آبخوردگی لپ تاپ را از بین خواهد برد.

این مطلب برایتان مفید بود ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید