تمیز کردن قطعات کامپیوتر

تمیز کردن قطعات کامپیوتر

قطعات کامپیوتر از حساسیت بالایی برخوردار هستند. به طوری که کوچکترین ایراد و یا خرابی در آنها باعث ایجاد نقص در عملکرد کامپیوتر می‌شود. تمامی افراد به تمیزی و بهداشت علاقه دارند و کسی را پیدا نخواهید کرد که از وجود گرد و غبار و کثیفی بر روی وسایل لذت ببرد. قطعات و تجهیزات داخلی هر دستگاه و سیستمی پس از چندین بار استفاده، دچار کثیفی و نشست گرد و خاک بر روی آن می‌شود. کامپیوتر نیز از این موضوع مستثنی نبوده و با گذر زمان، دچار کثیفی شده و باید آنرا تمیز نمود.

تمیز کردن cd-drive قطعات کامپیوتر

از جمله قطعات کامپیوتر که بسیار دچار انواع آلودگی و کثیفی می‌شود، درایو سی‌دی است. برای تمیز کردن برخی از اجزای داخلی کامپیوتر مانند cd-drive، باید از ابزار مخصوص این کار استفاده نمود. این ابزارها در مغازه های کامپیوتری بفروش می‌رسد و با تهیه آنها میتوانید این بخش از کامپیوتر را تمیز کنید. اگر در کامپیوتر و امور فنی آن تجربه دارید، می توانید این درایو را باز کرده و با گوش پاک کن آغشته به الکل سفید داخل آنرا تمیز نمایید. اما اگر تجربه‌ای در این زمینه ندارید، به هیچ عنوان این عمل به شما توصیه نمیشود.

برای تمیز کردن cd می‌توانید از پارچه نرم آغشته به آب استفاده کرده و سطح زیر آنرا بصورت دورانی از مرکز بسمت خارج تمیز کنید. در صورتی که بر روی سطح سی‌دی، آلودگی بخصوصی قرار گرفته که با آب نیز تمیز نمی‌شود، می‌توانید برای آن قسمت از کمی الکل سفید استفاده کنید.

تمیز کردن هارددیسک

منظور از تمیز کردن هارددیسک این نمیباشد که با آب و مواد شوینده اقدام به پاک کردن آلودگی های آن نمود. درواقع این قطعه از کامپیوتر به دلیل تکنولوژی بالایی که دارد نباید آنرا باز نمود و عملا تمیز کردن فیزیکی ندارد. تمیز کردن هارددیسک نوعی عمل دیفراگ بوده که از طریق برنامه انجام صورت می‌گیرد. هارد درایوها نسبت به دمای حرارتی درون کیس کامپیوتر بسیار حساس میباشند.

عملا تمیز کردن فضای داخلی یس، باعث خنک نگه داشتن هارد درایو می‌شود. برای این منظور ابتدا باید یکی از پانل های پهلوی کیس را باز کرده و بیرون آورید و گرد و خاک را با یک پارچه خشک پاک کنید. در بیشتر کیس ها، تعدادی پیچ در قسمت پشت آن وجود دارد. با باز کردن این پیچ ها میتوان به راحتی صفحه پهلویی کیس را بیرون آورد. پیش از آنکه آغاز به پاک کردن گرد و خاک روی قطعات کامپیوتر بپردازید، یک قطعه فلزی را لمس کرده تا از الکتریسیته ساکن در امان بمانید.

سپس به آرامی و بواسطه یک پارچۀ خشک، گرد و غبار روی هارددرایو کامپیوترتان را پاک کنید. علاوه بر آن هارد درایوهای بیرونی یا همان external نیاز به مقداری مراقبت ویژه دارند. این درایوها مانند درایوهای داخلی بیش از اندازه داغ می‌شوند. زمانی که اقلامی مانند کتاب ‌ها، کاغذ و یا مواردی از این قبیل را در اطراف این درایوهای بیرونی قرار میدهید، آنها بسیار داغ میشوند.

برای اینکه یک external خنک باقی بماند، بایستی هوا به خوبی در آن جریان داشته باشد. اما زمانی که شما فضای اطراف درایو را محصور میکنید، تبادل هوا صورت نمیگیرد. همچنین هارددرایو بیرونی خود را با استفاده از اسپری هوای فشرده پاک کنید. از این طریق میتوانید گرد و غباری که بر روی آن نشسته و سبب افزایش درجه حرارت آن شده را پاک کنید.

قطعات صفحه کلید کامپیوتر

صفحه کلید از جمله قطعات کامپیوتر می‌باشد که به دلیل ارتباط مستقیم با محیط اطراف و کارکرد بیشتر آن نسب به سایر اجزا، دائما دچار انواع کثیفی ها و آلودگی ها میشود. از جمله راه های رایج برای تمیز کردن این بخش از کامپیوتر، استفاده از دستمال آغشته به الکل است. راه دیگر، تمیز کردن صفحه کلید با دستگاه فشار هوا می‌باشد.

مانیتور

شیشه مانیتور باتوجه به جنسی که صفحه نمایش آن دارد نسبت به جذب انواع گرد و خاک و کثیفی متفاوت عمل می‌کند. برای تمیز کردن شیشه مانیتور می‌توانید از تمیزکننده شیشه معمولی که در خانه استفاده می‌کنید کمک بگیرید. البته دقت داشته باشید که پیش از تمیزکردن آن، مانیتور حتما خاموش بوده و کامپیوتر را از برق بکشید. برای تمیز کردن آن ابتدا مایع تمیزکننده را بر روی یک پارچه بدون پرز اسپری کرده و پارچه را بروی شیشه بکشید. بوسیله جاروبرقی تمام راه های عبوری هوا را بخوبی تمیز نماید.

از قرار دادن هر نوع کاغذ و کتاب برروی مانیتور و یا دیگر قطعات کامپیوتر ، مخصوصا بخش های تهویه آن هنگام کار، جدا خودداری کنید. اینکار نه‌تنها می‌تواند باعث خرابی مانیتور شود بلکه احتمال آتش گرفتن آنرا نیز افزایش می‌دهد.

بدنه مانیتور را می‌توانید بوسیله پارچه آغشته به آب و مایع ظرفشویی بخوبی تمیز نمایید. درصورتی که اما مانیتورتان LCD است روش کار اندکی فرق می کند. این مانیتورها از شیشه ساخته نشده اند لذا هیچوقت هیچ مایعی را مستقیما بروی آن اسپری نکنید. برای تمیز کردن مانتورهای ال‌سی‌دی، از یک پارچه کتان نرم خشک استفاده کنید و درصورتی که آلودگی بخوبی تمیز نشد میتوانید کمی الکل به پارچه بزنید و صفحه مانیتور را با آن تمیز کنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید