اقدامات لازم پس از خیس شدن لپ تاپ

اقدامات لازم پس از خیس شدن لپ تاپ

خیس شدن صفحه کیبورد لپ تاپ از جمله اتفاقات ناگواریست که ممکن است در حین کارکردن با این وسیله رخ دهد. اتفاق در پی سهل انگاری و قرار دادن لیوان حاوی محتویات مایعات مختلف مانند آب، چای، قهوه، آبمیوه و … بوجود می‌آید. که نتیجه آن چیزی جز وارد شدن آسیب به سیستم الکترونیکی لپ تاپ نیست. ‌اگر قرار است در زندگی کامپیوتری‌تان یک فاجعه رخ دهد، این فاجعه می‌تواند ریختن آب، چای یا هر مایع دیگری بر روی لپ‌تاپ شما باشد.

درصورتی که بتوانید عکس العمل صحیح و به موقعی را داشته باشید، تاحدی می‌توان از بیشتر شدن خسارت ها جلوگیری کرد. در غیر این صورت، ماده‌ای که درحال نفوذ به عمق قطعات الکترونیکی است، باعث شوره گذاری و یا اکسیدن شدن فلزهای هادی به کار رفته در مدار لپ تاپ می‌شود. همین موضوع میتواند موجب سوختن بسیاری از قطعات لپ تاپ، طولانی شدن تعمیر و بیشتر شدن هزینه های مربوط به آن شود. در ادامه به نکاتی می‌پردازیم که می‌تواند شما را در این مسیر بسیار یاری کند.

جلوگیری از خیس شدن لپ تاپ

بهترین و مناسب‌ترین راهکار برای جلوگیری از خیس شدن لپ تاپ، استفاده از کاور بر روی کیبور دستگاه است. بعد از آنکه لپتاپ موردنظرتان را خریداری کردید، حتما برای آن یک کیف و کاور مناسب نیز تهیه کنید. هنگام حمل و نقل لپ تاپ، حتما آنرا داخل کیف مخصوص و کاورش قرار دهید.

همچنین تا آنجا که امکان دارد در هنگام کار با لپ تاپ حتی الامکان از خوردن مایعات و قرارد دادن لیوان پر در کنار دستگاه، اجتناب کنید. در صورتی که عادت به نوشیدن مایعات هنگام کار دارید ، از یک کاور مناسب برای کیبورد خود استفاده نمایید. حتی اگر مایعات مختلف بر روی لپ تاپتان بریزد، کاور مورد نظر از کیبورد شما محافظت نموده و از بروز مشکلات جدی پیشگیری خواهد نمود.

عملکردهای لازم پس از خیس شدن

اولین و مهمترین قدم در هنگام خیس شدن لپ تاپ، حفظ آرامش خود است. زمانی که افراد متحمل استراس و فشار می‌شوند، اقدام به تصمیم‌گیری های عجولانه می‌نمایند که چیزی جز بیشتر شدن مشکلات در پی نخواهد داشت. درحالی که آرامش خود را حفظ کرده‌اید، سریع نیز اقدام کنید. هر ثانیه‌ای که از خیس شدن لپتاپ بگذرد، مایعات بیشتری به مدار داخلی دستگاه وارد می‌شود. در نتیجه زمانی برای نشستن و افسوس خوردن وجود ندارد، پس سریعاً اقدامات زیر را انجام دهید:

  • اگر لپ تاپ به برق وصل است، سریعاً آنرا از پریز جدا کرده و هر چه وسیله جانبی نظیر ماوس، فلش دیسک و … به آن متصل است را خارج کنید. هم‌چنین اگر باتری داخل لپ‌تاپ است، آن را نیز بیرون بیاورید. به هیچ عنوان دستگاه را روشن نکنید.
  • میزان مایعی که بر روی لپ تاپ ریخته شده را تخمین بزنید. در بیشتر مواقع، آب به داخل لپ‌تاپ نفوذ نکرده و تنها تا صفحه کلید پیشروی می‌کند.
  • لپ‌تاپ را بصورت وارونه قرار دهید؛ یعنی در جهات مخالف حرکت مایع. از این طریق از پخش شدن بیش‌تر مایع در درون لپ‌تاپ جلوگیری شده و مایع تا حدی از سیستم خارج می‌شود.
  • با استفاده از دستمال خشک یا هر چیز دیگری که قدرت جذب بالایی دارد، سطح بیرونی و رطوبت لپ تاپ را خشک کنید. دقت داشته باشید که مایع پخش نشود. شما می‌توانید از دستمال آغشته به الکل نیز برای این کار استفاده کنید.
  • هر ترکیب چسبنده‌ای که برروی دستگاه ریخته را، پاک کنید. مایعی که باعث خیس شدن لپ تاپ شده است امکان دارد برروی نمایش‌گر، کلیدهای کی‌بورد و هر دکمه دیگری از لپ‌تاپ‌تان ریخته شده باشد. برای تمیز کردن آن از یک پارچه نرم، مرطوب و بدون پرز استفاده کنید.

سایر اقدامات لازم

  • برخی از صفحه کیبورد لپ تاپ ها دارای یک لایه بیرونی هستند که از ورود آب جلو گیری می‌کند. در این صورت فوراً مایع ریخته شده را از روی سطح آن پاک کنید.
  • اگر مطمئن هستنید که آب و یا هر نوع مایع دیگری به درون لپ‌تاپ نفوذ کرده، باید لپ‌تاپ را باز نموده و محتویات داخلی آن را خشک کنید. برای این کار باید دو موضوع را در نظر بگیرید. اول آنکه باید دانش فنی اینکار را داشته باشید. اگر فکر می‌کنید چنین تخصصی ندارید این کار را به دست یک متخصص بسپارید و خودتان لپ‌تاپ را باز نکنید. همچنین اگر دستگاه شما گارانتی شده است، از باز کردن آن پرهیز کنید. چرا که این کار باعث بی‌اعتبار شدن گارانتی لپ‌تاپ می‌شود.
  • پس از باز کردن لپ‌تاپ، سطح سخت افزارهای آنرا خشک کنید و اجازه دهید لپ تاپ به مدت 24 ساعت در محیط عاری از هر گونه گرد و خاک، کثیفی و در مقابل نور آفتاب قرار گیرد. از این طریق رطوبت نفوذ کرده در سخت‌افزارهای داخلی تبخیر میشود. اگر مایعی به جز آب روی آن ریخته بود با اسپری های هوا یا یک وکیوم پودر های باقی مانده را پاک نمایید.
  • بهترین راه برای خشک کردن کلی لپ تاپ خیس شده، جریان هوا است. اینکار مدت زمان بیشتری میطلبد اما در عوض بسیار مناسب است. اگر به آفتاب دسترسی ندارید می‌توانید از سشوار استفاده کنید. استفاده از سشورا باید کاملاً محتاطانه انجام گیرد و با درجه حرارت کم و از فاصله دور استفاده شود. بی‌احتیاطی در این کار می‌تواند منجر به ذوب شدن مدارهای داخلی لپ‌تاپ شود!
  • پس از گذشت مدت زمان کافی، هنگامی که مطمئن شدید تمام رطوبت از لپ تاپ خارج شده، لپ‌تاپ را روشن کنید. امیدواریم لپ‌تاپ‌تان مثل روز اول کار کند 🙂
این مطلب برایتان مفید بود ؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید