علت صفحه آبی مرگ کامپیوتر و لپ تاپ

علت صفحه آبی مرگ کامپیوتر و لپ تاپ

صفحه آبی مرگ کامپیوتر و یا لپ تاپ که اختصارا به آن Blue Screen of Death (BSOD) گفته می‌شود از جمله وقایعیست که ممکن است برای هر فردی که در حال کار کردن با این سیستم ها است اتفاق افتد. درواقع آبی شدن صفحه کامپیوتر نوعی هشدار و خطر است که بیانگر آن می‌باشد که جایی در سخت افزار سیستم شما، یک نقص مهم به وجود آمده است. البته ممکن است دلایل نرم افزاری هم داشته باشد. این اتفاق برای افرادی که بیشتر فعالیتشان با کامپیوتر و یا لپ تاپ است و محتواهای ارزشمندی را در آنها ذخیره کرده‌اند می‌تواند بسیار مهم و دردسر ساز باشد.

البته جای نگرانی نیست چراکه راهکارها و دلایلی وجود دارند که با برطرف کردن آنها، عملکرد دستگاه دوباره به حالت قبل بر می‌گردد. درصورتی که ارور صفحه آبی با انجام اقدامات مربوطه برطرف نشد، حتما آنرا به یک متخصص با تجربه و ماهر در زمینه تعمیرات کامپیوتر نشان دهید. خدمات پارسا با چندین سال سابقه حرفه‌ای در زمینه خدمات کامپیوتر قادر به خدمت رسانی تمام وقت به شما عزیزان است.

راهکار های رفع صفحه آبی مرگ کامپیوتر

ارور صفحه آبی مرگ کامپیوتر و لپ تاپ از جمله هشدارهای رایج در ویندوزها می‌باشد که کاربران زیادی با آن روبرو می‌شوند. همانطور که اشاره شد معمولا این ارور به خاطر نقص و خرابی در سخت افزار سیستم است. درواقع این ارور نشان می‌دهد که یکی یا چند قطعه از قطعات داخلی دستگاه، آسیب دیده‌اند و عملکرد درستی ندارند. از جمله این قطعات میتوان به خرابی هارد و رم اشاره کرد که یکی از دلایل اصلی نمایش BSOD در لپ تاپ های ویندوزی است.

البته این امکان نیز وجود دارد که نرم افزار کامپیوتر و یا لپ تاپ به مشکل خورده باشد. درواقع ممکن است فعالیت دستگاه بخاطر عواملی مانند خرابی منبع تغذیه، ویروسی شدن، به هم ریختن تنظیمات بایوس و معیوب بودن برنامه ها، افزایش بیش از حد دمای قطعات و … به مشکل خورده و با ارور صفحه آبی به شما هشدار دهد. از جمله دلایل و راهکارهای رفع ارور صفحه آبی به شرح زیر است:

تعمیر قطعات

باتوجه به آنکه بیشتر دلایل صفحه آبی مرگ کامپیوتر و یا لپ تاپ بخاطر مشکلات سخت افزاری است، پس بهترین راهکار تعمیر یا تعویض قطعات آسیب دیده می‌باشد. هر قطعه سخت ‌افزاری یک کانال اختصاصی دارد که برای ارتباط با سایر بخش های دستگاه، از کانال درخواست وقفه یا IRQ استفاده می‌کند. برای بررسی وضعیت و عملکرد قطعات ابتدا لازم است Device Manager ویندوز را باز کنید. اگر در مقابل نام هریک از قطعات یک علامت تعجب زردرنگ وجود داشت، به معنای عدم درست کار کردن آن قطعه به هر دلیلی است.

برای رفع ارور صفحه آبی در کامپیوتر و لپ تاپ های ویندوزی، باید گزینه Properties سخت ‌افزار مربوطه را انتخاب کرده تا یک IRQ برای آن تعریف گردد. اگر خرابی قطعه حاد نبود در صورت امکان آنرا تعمیر کنید در غیر اینصورت قطعه آسیب دیده را تعویض نمایید. درصورتی که تجربه و تخصص کافی برای تعمیر و تعویض قطعات ندارید حتما این فرایند را به یک متخصص کامپیوتر بسپارید.

تعمیر یا تعویض رم

همانطور که پیشتر نیز اشاره کردیم، خرابی رم و عدم عملکرد صحیح آن یکی از دلایل نمایش صفحه آبی مرگ در کامپیوتر و لپ تاپ است. برای رفع این مشکل باید رم را ترمیم کرده و یا تعویض نمایید. خرابی ماژول های نصب شده رم یا عدم وجود همخوانی و هماهنگی بین تراشه های آن می‌تواند سبب ظاهر شدن ارور صفحه آبی شود. البته در این شرایط، پیغام Fatal Error نیز صادر می‌گردد. اگر چنین پیغامی در نمایشگر دستگاه خود دیدید، حتما در اولین فرصت با یک تعمیرکار باتجربه و ماهر مشورت کرده و در صورت نیاز، رم سیستم خود را ترمیم یا تعویض نمایید.

تعمیر هارد دیسک در هنگام صفحه آبی مرگ کامپیوتر

یکی دیگر از دلایل ظهور صفحه آبی، وجود مشکل در هارد دیسک کامپیوتر یا لپ تاپ است. با تعمیر این قطعه می‌توان از شر مشکل آبی شدن صفحه لپ تاپ خلاص شد. برای انجام این منظور ابتدا باید سوکت های هارد بررسی شده و در صورت نیاز، کاملا تمیز شوند. سپس با Defrag یا فرمت کردن harddisk، مشکلات این بخش رفع می‌گردد. در مواردی که شدت خرابی هارد بالا باشد نیز باید این قطعه را با نمونه جدید جایگزین کرد.

تنظیمات  BIOS

به عنوان یک راه حل نرم افزاری، تنظیمات صحیح بایوس BIOS ممکن است ارور صفحه آبی مرگ کامپیوتر و یا لپ تاپ را برطرف نماید. محیط این نرم افزار در لپ تاپ های مختلف باتوجه به برند و مدل دستگاه متفاوت است و روش های متنوعی برای ورود به آن وجود دارد. عموما این کار با کمک کلیدهای میانبر انجام می‌شود.

اصلاح نرم افزارها

تا به اینجا مشکلات سخت افزاری که باعث نمایش صفحه آبی مرگ در کامپیوتر و یا لپ تاپ می‌شود را ذکر کردیم. حال اگر منشأ مشکل آبی شدن صفحه سخت افزاری نباشد، باید به فکر انجام یک سری اقدامات و اصلاحات نرم افزاری باشید. اگر نرم افزارهای زیادی روی لپ تاپ نصب کرده‌اید، بهتر است برنامه های غیر قابل استفاده و اضافی را حذف نمایید. درواقع تعداد زیاد برنامه ها گاهی به سیستم فشار آورده و موجب بروز مشکلاتی مثل کاهش سرعت، نمایش صفحه آبی و … می‌گردد. همچنین برای دانلود و نصب نرم افزارهایی که لازم دارید، تنها از وب سایت های معتبر و شناخته شده مراجعه کنید. در این صورت امنیت سیستم افزایش پیدا کرده و کمتر احتمال دارد که با صفحه آبی مرگ مواجه شوید.

4.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید